Ľubovník bodkovaný - trezalka (Hypericum perforatum)

Opis

Trvalka, ktorá dorastá do výšky 10 až 100 cm. Stonka je okrúhla, po bokoch z nej vyrastajú bočné stonky, na ktorých sa nachádzajú prisadnuté vajcové alebo kopijovité listy, na okrajoch sú podvinuté, s bodkovými žľazami a nádržkami. Z týchto bočných stoniek na konci vyrastajú krásne bohaté žlté kvety s červenými bodkami. Kvitne od mája až do septembra a zbierajú sa len kvitnúce rastliny.

Stanovište

Je rozšírená v celej Európe, Ázii aj v Severnej Afrike. Preferuje slnečné stráne, ale rastie i na rašeliniskách od nížin až do hôr.

Použitie v lekárstve

V bodkách sa nachádza červený hypericín, ktorý má upokojujúce účinky nielen na centrálnu nervovú sústavu, ale aj na tráviaci trakt. Uvoľňuje kŕče a tiež zastavuje hnačku.
Trezalka je veľmi dobrá pri všetkých chorobách pečene, žalúdočných vredoch, pri poruchách močových ciest a pri ochoreniach srdca (zlepšuje krvný obeh).
Okrem toho, čaj s trezalky upokojuje, takže ak máte doma malého neurotika, u ktorého máte pocit, že je stále v strese, pokúste sa mu uvariť čaj práve z tejto bylinky.
Pri vonkajšom použití kvety z trezalky namočené v kvalitnom oleji (napr. olivovom) slúžia na hojenie popálenín a rán.

Dávkovanie

Trezalku môžete podávať buď ako slabý odvar alebo ako tinktúru na rany, prípadne ako spomínaný olej, v ktorom budú namočené trezalkové kvety.

Upozornenie

Trezalka ako taká spôsobuje pri dlhodobom užívaní svetloplachosť, preto sledujte reakcie vášho potkana na denné svetlo a umelé osvetlenie. Ak by ste mali pocit, že nastali v jeho správaní nejaké zmeny súvisiace so svetloplachosťou, prerušte liečbu.
Nemala by sa podávať potkanom s cukrovkou.

 

Zdroje:

http://www.edusan.cz/dom_lek/byliny_zobr.php?id=17

http://botanika.wendys.cz/kytky/K250.php

http://www.sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/lecive_rostliny/trezalka.htm

Powered by Drupal - Design by artinet