Hluchavka biela (Lamium album)

Opis

Trváca bylina s plazivo rozkoreneným podzemkom, stonka aj listy sú chlpaté. Dorastá do výšky 20–40 cm, stonka je priama a na priereze štvorhranná s protistojnými listami. Kvety sú biele a majú sladkú medovú vôňu. Ľudia si ju často mýlia so žihľavou. Na rozdiel od nej však nepŕhli a má iné kvety.

Stanovište

Rastie hlavne popri plotoch, múroch, cestách, je nenáročná. Kvitne od mája do septembra a zberá sa kvitnúca vňať alebo len biele kvietky.

Použitie v liečiteľstve

Hluchavka je veľmi dobrá pri chorobách dýchacích ciest, má vplyv na centrálnu nervovú sústavu, upravuje stolicu a napomáha látkovej premene. Pri vonkajšom použití urýchľuje hojenie rán.

Dávkovanie

Čaj: 1 plná čajová lyžička na pol litra vody sa nechá 10–15 minút lúhovať (v uvedených zdrojoch síce nájdete menšie množstvo vody, no pre potkanov je vždy vhodnejšie robiť slabšie odvary ako pre ľudí). Podávajte v napájačke, ale nezabudnite potkanovi zabezpečiť aj stály prístup k čistej vode.

Obklady : 3 plné čajové lyžičky na 1/2 litra vody zaparíme a krátko vylúhujeme. Zápar dáme do plátna a na postihnuté miesto prikladáme teplý obklad. (Teplý, nie horúci.)

 

Zdroje:

A. Dugasová, D. Dugas – Babkine bylinky, Ottovo nakladatelství, 2002, str. 111

http://www.gjar-po.sk/studenti/informatika/02_03/honek/hluchavka.html

http://www.byliny.sk/rastliny/rastliny.php

Powered by Drupal - Design by artinet